У Львові під час реставрації скульптури св. Антонія з Бучача науковці зробили цікаві відкриття

У Львові реставратори відновили скульптуру Святого Антонія Падуанського з Бучача. Колись фігуру багато разів покривали фарбою, що завдало їй пошкоджень. Водночас під час реставрації науковці зробили цікаві відкриття. Про це в коментарі Гал-інфо розповів кандидат архітектури, доцент кафедри реставрації архітектурної і мистецької спадщини Інституту архітектури «Львівська політехніка» Олег Рибчинський.

Отже. на кафедрі реставрації архітектурної і мистецької спадщини Інституту архітектури Національного університету «Львівська політехніка» завершили роботу над скульптурою Святого Антонія з Бучача. В реставраційну майстерню фігуру святого привезла місцева громада.

«Це унікальний приклад, коли ініціативу щодо реставрації виявила сама громада, не державні органи, які повинні дбати про збереження культурної спадщини. Це дуже важливий прецедент, який свідчить, що спадщина не належить комусь, а належить громаді. Так є у цілому світі. Держава не перешкоджала у цьому процесі», - розповів Олег Рибчинський.

Він зазначив, що люди зібрали кошти і ухвалили рішення про реставрацію своєї пам’ятки.

«Тішуся, що вдалося переконати їх не лише реставрувати саму скульптуру, але й базу, стан якої був дуже поганим. Вона розсипалася на кілька частин - наслідок впливу різних факторів. Нам таки вдалося переконати людей, що слід реставрувати усе в комплексі.  Хоча на це пішло близько п’яти місяців, відтак, люди привезли  пам’ятку з Бучача до Львова. Впродовж кількох місяців тривала реставрацію», - сказав Олег Рибчинський.

Він наголосив, що реставрація пам’ятки – це дипломна робота студентки Катерини Плахотнюк, яка родом із Вінниці.

«Це своєрідне об’єднання східного і західного Поділля, бо скульптура з Бучача, а студетка, яка її реставрувала, з Вінниці», - зазначив реставратор.

Олег Рибчинський наголосив, що в процесі реставрації виявили багато цікавих фактів.

«Було віднайдено імена фундаторів, чиїм коштом і поставили фігуру Святого Антонія. Власне, довкола цього  були різні легенди, але виявилося, що всі вони – вигадка. На постаменті чітко видно імена меценатів - Франц Родаковський та Валєнтей Жолєцкій. Це були два мешканці колишнього села Підзамочок, що біля Бучача. (с. Підзамочок Бучацького району Тернопільської області, тепер ця територія входить до Бучача, - ред.)», - сказав Олег Рибчинський.

Окрім того, реставратори виявили, що хибним було і датування скульптури Святого Антонія.

«Тепер змінено датування пам’ятки, адже вдалося чітко визначити, що фігура зроблена у 1829 році, а не у 1809, як вважали до цього. На жаль, автора визначити не вдалося з тих причин, що нема підпису. Скульптура була замальована фарбою різних кольорів у 10 шарів і це спричинило до сильного осипання каменю, бо камінь не міг дихати та віддавати вологу. Фарба вкрила камінь щільною плівкою. Також було втрачено кілька важливих деталей, які перешкоджали сприйняттю пластики. Тепер скульптура повністю відреставрована та законсервована», - сказав Олег Рибчинський.

Додамо, що святий Антоній Падуанський був португальським католицьким священиком, проповідником та ченцем ордену францисканців. Був оголошений святим майже одразу після смерті. Його вважають покровителем загублених речей та зцілення хворих. Також його вважають покровителем подружніх пар. Святого Антонія зображують з немовлятком Ісусом на руках, а символом святого є лілія.

www.forpost.lviv.ua