ВІХАМИ ІСТОРІЇ ВАСИЛІЯНСЬКОГО ЧИНУ

ВІХАМИ ІСТОРІЇ ВАСИЛІЯНСЬКОГО ЧИНУнаукова академія
(м. Бучач, 26.09.2017 р.Б.)

У рамках Ювілейних святкувань 400-ліття Василіянського Чину св. Йосафата, 26-го вересня, у м. Бучачі сталася для місцевих жителів знаменна подія. У цей сонячно-золотий осінній день, за ініціативи василіянських ченців Хрестовоздвиженського монстиря та доброму сприянню місцевої влади, в Актовому залі Міської ради відбулася Наукова академія під назвою: «Віхами історії Василіянського Чину». Наукову академію урочисто відкрив своїм благословенним словом – Владика Дмитро Григорак, ЧСВВ, а відтак, з вітальним словом до всіх учасників та гостей наукової конференції звернувся Міський голова міста Бучача – Йосиф Мосціпан та Ігумен місцевого Хрестовоздвиженського монастиря отців василіян – Теодор Нагорняк, ЧСВВ. В Актовому залі були також присутні: Голова Бучацької РДА – Віталій Бебих та Голова Бучацької районної ради – Віталій Фреяк.

Вступним словом модератор наукової конференції, Степан Павлюк, Академік національної академії наук України, Директор інституту народознавства НАН України, розпочав тематику про духовну і соціальну місію василіянського чину в Україні. Після вступного виступу, слово доповіді було надане пану Петру Шкраб’юку – українському поету, Доктору історичних наук, який озвучив на тлі історії Бучацького монастиря нелегкий життєвий шлях француза о. Йосафата Жана, ЧСВВ. Пан професор Роман Василик – Заслужений діяч мистецтв україни, Народний художник України, Завідувач кафедри сакрального мистецтва львівської національної академії мистецтв, розкрив таємничі сторінки історичного виникнення чудотворних ікон отців василіян. Наприкінці першої частини наукової конференції, ієромонахи: Іриней Гумен, ЧСВВ – Директор бучацького колегіуму ім. Св. Йосафата та Прокопій Лотоцький, ЧСВВ – Доктор богослов’я, викладач догматичного богослов’я при Василіянському інституті філософсько-богословських студій, імені митрополита Йосифа В. Рутського, що у Брюховичах (м. Львів), розвинули тематику історії розвитку шкільництва Бучацького монастиря XVIII-XXI стт.

Після коротенького фуршету та музичного виконання місцевого інструментального ансамблю «Опус», програма наукової академії продовжилася обширним відеослайдовим представленням основних віх історії Василіянського Чину, про які розповів брат Яків Шумило, ЧСВВ, студент богослов’я Брюховицького Василіянського інституту філософсько-богословських студій, імені митрополита Йосифа В. Рутського.

Цей наш понурий хаотичний світ зі всіма його стражданнями і розпачами, породженими розходженням між дійсністю та прагненням вічного у нашім серці, дійсно побачив і почув у цій небуденній науковій події світло, яке просвічує нашу історичну пам’ять, скріплює нашу віру і додає більше впевненості на майбутнє. Наше церковне і національне відродження може відбутися тільки тоді, коли ми насправді полюбимо і вшануємо наше минуле у всій його красі та багатстві. Доповідачі у їхніх рефлексіях представили важливість історичної та сучасної ролі Василіянського Чину, як у церковній, так і національній дійсності, яка не основана на вигадках і легендах, але, яка постійно шукає свого «вічного призначення» у дарованому нам усім часі. Ці історичні доповіді про Бучацький василіянський монастир – є пов’язані з конкретними обставинами місця і часу, бо завдяки таким спогадам для наших сучасників стануть тепер більш зрозумілими події, які не завжди адекватно сприймалися в буремні епохи останніх століть. Пам’ятаймо, що для кожної епохи і обставин, Господь завжди посилає своїх духовних провідників, які, немов Мойсей, ведуть свій народ до щасливої майбутності.

Така наукова академія, яка відбулася у м. Бучачі, з нагоди Ювілейних святкувань 400-ліття Василіянського Чину, є для усіх нас добрим стимулом, щоб наш спільний духовно-інтелектуальний потенціал був постійно опертий на вірності живій і тривалій Христовій науці, яка одинока є здатною зберегти і розвивати серед народу те цінне добро, що вже є віддавна закладене у нашім народі, лише потребує нашої спільної допомоги і нашого спільного свідчення живої віри.

о. д-р Прокопій Лотоцький, ЧСВВ