750-річчя Бучача відзначать на державному рівні

2 червня Верховна Рада України підтримала постанову про відзначення на державному рівні 750-річчя заснування міста Бучача Тернопільської області. За проголосувало 304 нардепи.

Як наголосив народний депутат, член Політради партії «За Україну!» Іван Стойко, у Бучачі проживає 15 тис. осіб.

«Тут є багато пам’яток державного та місцевого значення. Це славне місто має пам’ятки державного-природного значення, оборонні замки, церкви, костел і монастир братів василіан, славна Бучацька ратуша, яка зараз перебуває на реконструкції. Постанова пройшла через профільний комітет. Вона не містить жодної політики», – наголосив Іван Стойко.

Водночас він наголосив, що у Бучачі народився лауреат Нобелівської премії (1966 р.) Шмуель Йосеф Агнон.


Проект ( на заміну № 5160 від 23.09.2009р.)

вноситься народними депутатами України

І.М. Стойком (посв. №377)

Я.І. Джоджиком (посв. №454)

П О С Т А Н О В А
ВЕРХОВНОЇ РАДИ УКРАЇНИ 

Про відзначення  на державному рівні 750-річчя заснування

міста Бучача Тернопільської області 

Враховуючи визначну історичну цінність міста Бучача Тернопільської області як пам’ятки архітектури, історії і культури та у зв’язку з наближенням його 750-річного ювілею Верховна Рада України  п о с т а н о в л я є:

І. Підтримати ініціативу Бучацької міської та районної рад Тернопільської області щодо відзначення на державному рівні  у 2010 році 750-річчя заснування  міста Бучач. 

II. Рекомендувати Кабінету Міністрів України:

у двотижневий термін з дня прийняття цієї Постанови утворити організаційний комітет з підготовки та проведення заходів з відзначення на державному рівні 750-річчя міста Бучач, включивши до його складу представників центральних та місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, громадськості, діячів науки, просвіти, мистецтва і культури, розробити  й затвердити план необхідних заходів ;

передбачити виділення коштів для підготовки та проведення заходів, пов’язаних із відзначенням на державному рівні 750-річчя міста Бучача, насамперед, на реставрацію пам’яток архітектури, історії та культури, впорядкування комунального господарства міста, організацію культурно-мистецьких та освітніх заходів.

ІІІ. Державному комітету телебачення та радіомовлення України забезпечити широке  висвітлення у засобах масової інформації підготовки та відзначення  750-річчя заснування  міста Бучач Тернопільської області.

ІV. Контроль за виконанням цієї Постанови покласти на Комітет Верховної Ради України з питань культури і духовності, Комітет Верховної Ради України з питань бюджету.

V. Ця Постанова набирає чинності з дня її прийняття.

Голова Верховної Ради України


ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА

до проекту Постанови Верховної Ради України

“Про відзначення на державному рівні 750-річчя заснування міста Бучач Тернопільської області”

1. Обґрунтування необхідності прийняття Постанови

2010 рік для міста Бучача є ювілейним – йому виповниться 750 років. Перша письмова згадка про Бучач датується 1260 роком, хоча виявлені залишки трипільського поселення свідчать про значно більший вік міста. У 1515 році місто отримало Магдебурзьке право. Постановою Кабінету Міністрів України від 26 липня 2001 року № 878 місто Бучач включено до списку історичних населених місць України.

Старовинний Бучач багатий своїми історичними, культурними та архітектурними пам’ятками. На його території знаходяться 14 пам’яток архітектури державного значення, серед яких славнозвісна Бучацька ратуша, оборонні замки, церкви св. Миколая і св. Покрови, костел Успіня Бородиці, монастир о. Василіан. Також цікавими є пам’ятки місцевого значення. Це житлові будинки у центрі Бучача, будівлі бібліотеки, районного будинку культури, гімназії, дитячої поліклініки, музичної школи.

У 1672 під „Золотою Липою”, яка збереглася як пам’ятка природи державного значення, був підписаний Бучацький мирний договір між Туреччиною та Польщею, який розділив місто по річці Стрипа між цими державами. Протягом червня місяця 1919 році у Бучачі розміщувався Уряд ЗУНР; тут Президент ЗУНРу Євген Петрушевич провів реорганізацію Державного Секретаріату.

Славу Бучачу створює не лише його багата історія, пам’ятки архітектури та неповторний ландшафт, але й видатні уродженці міста. Тут народилися російський видавець і книгознавець Йосиф Кнебель, громадський і просвітницький діяч Михайло Галущинський, церковний діяч і богослов о. Теодозій Галущинський, польський живописець Міхал Чепіга, єврейський письменник, Нобелівський лауреат Шмуель Йосеф Агнон, польський публіцист Остап Длускі, письменник, літературний критик і журналіст Михайло Островерха, єврейський правозахисник Симон Візенталь, громадський діяч Євген Барановський, поет-січовик Іван Балюк, діяч ОУН та УПА, сотник Ярослав Косарчин. Бучаччина є батьківщиною співачки світової слави Соломії Крушельницької, відомого режисера Мар’яна Крушельницького.

Усі ці пам’ятки архітектури, історії, культури приваблюють туристів, науковців як з України, так і з-за кордону.

Місто Бучач розвиває тісні культурні та економічні зв’язки з польським містом Казімеж-Велька, делегація від якого братиме участь у святкуванні 750-річчя міста Бучача.

2. Цілі і завдання Постанови

Проект Постанови розроблено з метою організації та проведення відзначення на державному рівні 750-річчя від дня заснування міста Бучач Тернопільської області.

Завдання проекту Постанови є рекомендувати Уряду створити Оргкомітет з підготовки та проведення заходів щодо відзначення 750-річчя міста Бучач Тернопільської області, розробити та затвердити план відповідних заходів, передбачити виділення необхідних коштів з державного та обласного бюджету, Державному комітету телебачення та радіомовлення України – забезпечити широке висвітлення в засобах масової інформації проведення зазначених заходів.

3. Загальна характеристика та основні положення Постанови

Проект Постанови передбачає відзначення на державному рівні 750-річчя заснування міста Бучач Тернопільської області, створення Оргкомітету по відзначенню, затвердження плану відповідних заходів.

4. Місце Постанови в системі законодавства

Прийняття Постанови не потребуватиме внесення змін до законів України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація проекту Постанови Верховної Ради України «Про відзначення 750-річчя заснування міста Бучач  Тернопільської області» потребує виділення коштів в обсязі, який буде запропоновано Оргкомітетом та передбачено у державному та місцевих бюджетах.

6. Обґрунтування очікуваних соціально-економічних, правових та інших наслідків застосування Постанови після її прийняття

Внаслідок прийняття проекту Постанови очікується організація і проведення відзначення 750-річчя міста Бучач Тернопільської області на високому державному рівні, виникнення можливості залучення інвестицій в економіку міста.

Народні депутати України

І.М.Стойко
Я.І. Джоджик

 

Всі деталі проекту тут: http://gska2.rada.gov.ua/pls/zweb_n/webproc4_1?id=&pf3511=36192