В Україні виявлено 16 дерев, яким не менше 1000 років
На сьогоднішній день в Україні виявлено 16 дерев, що мають 1000-річний вік. Серед них 8 дубів (4 дуби у Черкаській області, 1 дуб у Рівненській області, 1 дуб в Закарпатській області, 2 дуби в Львівській області); 2 фісташки (Крим); 1 суничник (Крим); 3 тиси (Крим); 2 ялівці (Крим). Такі результати інвентаризації найстаріших дерев в Україні, що проводив Київський еколого-культурний центр спільно з Держслужбою заповідної справи України.
Дідо-дуб росте в с. Стужиця Великоберезнянського району Закарпатської області. Це найтовщий і старіший дуб України, вік 1100–1200 років. Може претендувати на звання «Національне дерево України».
1000-річні дуби у Львівській області ростуть в с. Верин біля церкви Миколаївського району Львівської області. Його вік 1000 років, заповіданий. Та в місті Немирів Яворівського району Львівської області, в парку курорту «Немирів». Заповіданий, має огорожу, дупло в підставі дерева запломбоване. Охоронного знаку немає. Вік 1000 років.
Крім того, виявлено 8 унікальних найстаріших лип, вік яких 600-900 років: 2 липи в Києві; 2 липи в Тернопільській області; 1 липа в Криму; 2 липи у Львівській області; 1 липа в Закарпатській області.
Серед них липа, що росте в с. Драгомишль Яворівського району Львівської області біля церкви. Вік близько 700 років, заповідана. Липа, що росте в с. Підгірці Бродівського району Львівської області біля замку на території парку садово-паркового мистецтва національного значення «Підгорецький». Вік близько 700 років.
Золота липа, що росте в м. Бучач Тернопільської області навпроти Бучачського лісгоспу. Вік 600 років. Під нею був підписаний відомий «Бучачській мир» в 1672 р. між поляками і турками. Заповідана в 1977 р., має огорожу і охоронний знак. Дерево знаходиться у поганому стані. Липа Богдана Хмельницького, що росте в саду у с. Денисів Козівського району Тернопільської області (кв.4, в.1). Заповідана в 1972 р. Вік 800–900 років. По легенді під нею відпочивали козаки на чолі з Богданом Хмельницьким після битви з поляками в 1651 р. у районі с. Денисів. Дана липа найтовща і найстаріша в Україні. Може претендувати на звання «Національне дерево України».
Як зазначає директор Київського еколого-культурного центру В. Борейко, часто дерева до цих пір не узяті під охорону державою, а ті, які є пам’ятниками природи, або ростуть на території інших природо-заповідних фондів, за рідкісним виключенням, не мають огорож, охоронних знаків, страждають від хвороб, туристів і ударів блискавок. Все це може привести до повної втрати цих унікальних дерев найближчим часом.
Тому визначено по кожному дереву, які слід провести заходи. Зокрема, необхідно оголосити ботанічними пам’ятниками природи місцевого значення всі не заповідані дерева, а також ті, що ростуть на території інших ПЗФ. Всі вісім тисячолітніх дубів повинні бути обладнані громовідводами, всі вказані дерева повинні мати огорожі та охоронні знаки, необхідно встановити підставки під стовбури або підпори під гілки у наступних дерев. У всіх перерахованих дубів (окрім дуба Залізняка) удобрити ґрунт гноєм.
З метою підняття іміджу 1000-річних дерев Держслужбі заповідної справи провести всеукраїнський конкурс по вибору «Національних дерев України» кількістю 3–4 дерева і затвердити список. А також доручити обласним управлінням Мінприроди (Черкаському, Закарпатському, Рівненському, Тернопільському, Львівському, Київському міському, АР Крим) видати буклети про унікальні 1000-річні дерева, що ростуть на їх території, і 600–900-річні липи.
zik.com.ua