Про обдарованих дітей
Стара давня мудрість говорить , що кожа дитина з’являється на світ обдарована Господом якимось талантом, і тільки батьки її роблять безталанною. Як не прикро, але доля правди в цьому , нажаль, є.
Ось чому сьогодні давайте поговоримо про наших дітей, і про те, як допомогти зрозуміти, що вони особливі, і ці особливості використати їм на благо.
Я пам’ятаю, як моя семирічна дочка недільним ранком вбігла до мене в кімнату зі словами « Мамо, я написала вірш!» і урочисто прочитала добре проритмовані рядки про ведмедика, що їй наснився. Знаєте якою була моя реакція? Я сказала, що нічого гіршого в своєму житті я ще не чула, що цих кілька рядків свідчення її убогості до літератури, і що я їй забороняю писати вірші, бо літературою в нашій державі ще ніхто нічого не добився!
Заходячись від плачу, моя дитина сказали лишень одну фразу « А я доб’юсь!». Пройшли роки сьогодні вона переможець багатьох Міжнародних дитячих літературних конкурсів, автор трьох власних збірок поезій, член літературного об’єднання Національної спілки письменників України, студентка ІІІ курсу факультету іноземних мов ТПУ ім В.Гнатюка, та ІІ курсу правового відділення МУРЛ « Україна». І все це в 18 років. Яке щастя, що тоді вона мене не послухала, а мені дав Бог розуму просто підтримати її!
То неправда, що все сьогодні можна купити за гроші. В мене їх ніколи багато не було, як в кожній вчительській родині ми жили від зарплати до зарплати. Але, кажуть там де немає чогось одного – шукайте інше. І я зрозуміла, що найбільший мій ксарб ( окрім дитини) то це знання. Недаремно ж кажуть: хто володіє інформацією – володіє світом. Тож ділюсь!
Центри дитячої творчості, або як їх колись називали Будинки піонерів чи школяра, музичні та художні школи, школи мистецтв, спортивні школи, студії - все це просто необхідний інструмент у розвитку дитини. Спробуйте визначити до чого в дитини є хист: до музики чи до слова, а може в неї особливе відчуття кольору та композиції? Що вона більше любить: співати перед телевізором, чи малювати на коврику у великій кімнаті, а може у вашої дитини пристрасть до ножниць і вона ріже все що попадає під руку? Чи любить розкручувати всі нові іграшки, бо їй цікаво а що там всередині? А ще буває, особливо у дівчаток , шиють неймовірні плаття своїм лялькам ( часто навіть із маминих нових суконь ).Так от всю цю енергію потрібно направити в правильне русло. Не пошкодуйте часу і відведіть свою дитину в центр дитячої творчості , станцію юних техніків, або в школу мистецтв. Пройдіться з дітьми різними гуртками, відвідайте кілька занять, які особливо зацікавили вашу дитину. І якщо, навіть , ви побачили, що її інтереси розсіяні, то допоможіть їй вибрати викладача. Саме від нього залежить наскільки розкриється ваше чадо.
Чому я вважаю, що від вчителя дуже багато залежить? У моєї сусідки по квартирі дочка дуже флегматична, особливого інтересу до чогось конкретного ніколи не проявляла, більше того, вона лівша. Уявіть яке було наше здивування, коли мама віддала дитину в музичну школу в клас фортепіано, це при тому, що на вступній співбесіді вчителі категорично заявили, що в дитини відсутній музичний слух. Через 3 роки наша Таня грала на обласному конкурсі юних піаністів. Ось так!
Психологи вважають, що всі здібності в дитини закладаються до 5 років, а далі вони лиш корегуються, тому чим скоріше ви займетесь розвитком свого малюка тим легше йому буде в майбутньому.
Пам’ятайте, що Центри дитячої та юнацької творчості, музичні, художні та спортивні школи є в кожному районному центрі і навіть в деяких смт. Заняття в школах платні, а в Будинках школяра та студіях – безкоштовні, але і там і там костюми, та весь інвентар ви повинні придбати самі. Маленьких дітей віком до 7 років бажано приводити і забирати комусь із дорослих, тому, що заняття проходять в другу половину дня і ,особливо зимою , дітям небезпечно повертатись самим до дому. Цікавтесь частіше у викладача успіхами вашої дитини, запитайте про перспективи. Це важливо!
Діти, які закінчують музичну, художню, чи спортивну школу, практично без проблем здають профільні екзамени до вишів. Якщо дитина переможець Всеукраїнських та Міжнародних конкурсів, змагань чи олімпіад, то в більшості ВУЗів вступає на пільгових умовах. Тому, якщо вашій дитині пропонують прийняти участь в якомусь конурсі то уважно прочитайте положення. Є конкурси за результатами яких діти мають можливість без вступних випробувань вступати до вищих навчальних закладів як України так і закордону. Є конкурси, переможців яких запрошують на фестивалі в різні куточки світу. Тільки не кажіть, що це не про ваших дітей!
Я можу погодитись із тим, що на районному чи обласному рівнях критерії відбору не завжди мені зрозумілі. Працюючи 12 років керівником літ. об’єднання ЦДЮТ змирилась із такою закономірністю, що жодна моя дитина не стала переможцем жодного обласного конкурсу. Але 12 з них стали призерами Міжнародних конкурсів! Вони їздили закордон представляти літературну молодь України, видали більше 20 персонильних авторських книжок і ніхто не зважав на те, що це діти не з елітних шкіл, а з перефирії.
Є конкурси, які мають певний призовий фонд в грошовому еквіваленті. Моя порада батькам: зароблені дитиною кошти вкладіть в її розвиток, купіть їй новий музичний інструмент, чи тренажер, або видайте книжку - це капіталовкладення обов’язково окупиться.
Діти обласних центрів мають більші можливості . Так в Дніпропетровську при школах і ВУЗах відкриваються басейни, тринажерні та ігрові зали, танцкласи. Тим ж може похвалитись Полтава, не кажучи вже про Київ! Наші сусіди із Івано – Франківська та Чернівець почали відкривати приватні позашкільні заклади із ігровими залами , зеркальними кімнатами, тринажерами для гірського туризму і навіть трамплінами із штучним покриттям для занять гріськолижними видами спорту. Тернопільщина, нажаль, в цьому плані відстає. В нас, чомусь, дуже важко довести владі, що головне завдання позашкільної освіти – це забрати дітей з вулиці і дати їм можливість спрямувати свою енергію в правильне русло , тим не меньше дещо є і в Тернополі:
-Тернопільський обласний комунальний центр еколого – натуралістичної творчості учнівської молоді. Це заклад який пропагує природоохороні заходи та навчає культури поведінки людини з природою. Вони організовують захоплюючі цікаві свята до Міжнародного захисту тварин, зустрічають і проважають птахів, проводять екологічні акції.
-Тернопільський обласний комунальний центр науково – технічної творчості школярів та учнівської молоді. Тут є гуртки радіоконструювання, ракето-, авіа, та автомоделювання, початкового технічного моделювання, дизайну, інформатики та комп’ютерної техніки, картингу.
- Тернопільський обласний комунальний центр туризму, краєзнавства, спорту та екскурсій учнівської молоді. Це рай для цікавих. Ваших дітей навчать лазити по горах, долати нерешкоди, будувати підвісні переходи і все таке інше. А ще найрізноманітніші походи з наметами та ватрою, пісні біля вогнища в щомиті нові відкриття, екскурсії, подорожі, змагання.
- Обласна дитячо – юнацька спортивна школа. Тут є секції з велоспорту, та настільного тенісу, волейболу, легкої атлетики. Саме тут готують кандидатів та майстрів спорту, це єдиний шлях вашої дитини в великий спорт.
-Тернопільське обласне комунальне територіальне відділення МАН України. Це сейозна довузівська підготовка яка здійснюється в кількох напрямках: хіміко – біологічному, історико – географічному, фізико – математичному, економічному, філологічному, та ін.
Ну як ? Ви побачили спектр вашої батьківської діяльності? Тож ваперед! І тільки не кажіть, що у вас невистачає часу! Час зекономлений на дитині відіб’ється вам вашими ж слізьми. Колись, одна моя знайома на запитання, чому у них з чоловіком немає дітей відповіла: « Дитині потрібно віддатись без останку, їй треба присвятити життя, а я до того ще не готова…» Напевно вона в чомусь права. Адже щасливими можуть бути тільки бажані діти!
Олена Сурм’як