Маршрут №1

   

           Маршрут №1 - Бучач та його околицi

Свою подорож розпочнемо з Бучача та його околиць. Воно справді дуже цікаве. Належить до найоригінальніших міст в Україні. Розташоване на прибережній терасі глибокого каньйону річки Стрипи, в оточенні високих пагорбів, риси якого викарбувані різними епохами. Щоб оглянути пам’ятки міста знадобиться багато часу. Знайомство з ним  слід розпочати з міської ратуші-пам’ятки архітектури пізнього барокко (середина XVIII ст.). Сьогодні вона в риштуванні – йдуть реставраційні роботи. Це тішить, бо це перші серйозні кошти, що надійшли в місто на відновлення пам’яток з держбюджету. Поруч з ратушею пам’ятник Т.Шевченку (1994р.), будинки з кінця ХIХ-початку ХХ століть. В одному з них –колишній “ кам’яниці  Варшалєвіца”-розташований краєзнавчий музей.

         Від ратуші дорога веде до комплексу монастиря оо.Василіян. Переходимо міст  на р.Стрипі, колись його називали “палацовий”-бо навпроти монастиря знаходився палац Потоцьких. Монастир розташований у підніжжі гори Федір,яка отримала свою назву від прізвища італійця-винахідника Федоріні, що жив при дворі М. Потоцького. Сконструював він повітряну кулю, але при польоті розбився. Люди і назвали гору  в пам’ять про нього.

         Вище монастиря знаходиться християнський цвинтар. Тут збереглися поховання з поч.ХIХ ст. Є меморіал радянських воїнів, що загинули в роки другої світової війни. На цій горі також знаходяться:
а) археологічна пам’ятка-залишки населення трипільців ( IV-III тис.р.до н.е)

б) могила на місці розстрілів воїнів ОУН- УПА.

в) масові поховання євреїв, розстріляних німцями в роки другої світової війни.

         На протилежному пагорбі (через річку Стрипа) розташована Замкова гора. По дорозі до руїн замку-оглянемо будинок №5 по вул.Агнона ( тут жив лауреат Нобелівської премії Шмуель Агнон ) та костел Успіння Богородиці ( 1763р.) Цей храм один з найкрасивіших на Тернопільщині. Особливо цінним є його оздоблення, зокрема фігури Святих у вівтарях.

        Праворуч костелу починається стежка, що веде вгору до руїн замку.Тут відкривається чудова панорама на долину р. Стрипа, на монастир оо. Василіян. А  руїни замку є справжньою окрасою міського ландшафту.

        Від замку слід спуститися вниз і вийти через вулицю Просвіти на вулицю Галицьку. Тут при головній дорозі (праворуч) розташована ще одна пам’ятка “Джерело Яна Собеського”. Від нього вгору  веде вулиця Пушкіна-піднімаючись нею можна милувати ся чудовими краєвидами на Баштову,  Замкову гори та  долину річки Стрипи. Вулиця Пушкіна виводить нас до придорожньої фігури Богородиці ( 1751 р.), яка була знищена після війни і відновлена в 2007 році при допомозі мецената Василя Бабали.

      Нижче – церква св. Миколая (1610р.). Цей храм відомий насамперед своїм іконостасом.

     Від храму сходи ведуть вниз- в центр міста. Тут вас зустрінуть старі будинки, які в місті називають “Єврейськими”(через те, що до війни в Бучачі значна частина мешканців - це були євреї). Праворуч головної вулиці знаходиться церква св. Покрови (1764р.). Цей храм теж має дуже цікаве оздоблення, різблені фігури святих у вівтарях. Поруч з церквою- могила, тут заховані жертви сталінського терору, замучені у підвалах цієї церкви. Неподалік музей “Меморіал”, його експозиція розповідає про ті страшні роки.

      Далі слід йти через парк, пішохідний місток через річку і перейти на вулицю Шкільну. Тут є ряд цікавих будинків, зокрема школи №1 і РБК (колишній клуб “Сокіл”(1905р.), гімназії(кін.ХIХст.), дитячої поліклініки(кін.ХIХст.).

      Так ви огляните центральну частину міста.

      Також слід пам’ятати, що у місті ще є:

         -Єврейський цвинтар (вул. Торгова)

         -Християнський цвинтар та церква св. Архістратига Михаїла(1910р.) на Нагірянці.

    -435 річна липа, під якою було підписано Бучацький мир Речі Посполитої з Tуреччиною у 1672 році (вул. С. Бандери)                                                

Окрім цих пам'яток є урочище “Монастирок”, неподалік с. Жизномир. Це руїни монастиря, побудованого у 1600-1606 р.на кошти Марії Могилянки. У Підзамочку збереглися руїни замку початку XVII ст. Звідси відкривається красива панорама на долину Стрипи.         

        Микола Козак. Тел.(803544) 2-41-95       e-mail:Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.