Бучач - град над Стрипою-рікою

У 2010 році виповнюється 750 років з часу заснування міста Бучача. З нагоди цієї події в державному архіві Тернопільської області відкрилася виставка « Бучач – град над Стрипою-рікою».

На жаль, не всі періоди історії Бучача мають однакову вагому джерельну базу. Чимало документів втрачено у роки війни, або розсіялось у різних архівах та колекціях.

 Однак, багато документів про минуле міста Бучача зберігається у таких фондах  держархіву області, як «Бучацьке повітове староство», «Тернопільське воєводське управління», «Бучацький повітовий відділ самоуправління», «Бучацька повітова команда держполіції», «Бучацька державна гімназія», «Бучацька вчительська жіноча семінарія», «Виконком Бучацької міської Ради депутатів трудящих» та ряд інших. Документи з цих фондів і склали основу експозиції виставки, яка складається з кількох розділів і висвітлює чимало цікавих фактів з історії міста в ХХ ст.

В першому розділі виставки представлені документи періоду 1915-1939 рр. Наявні  відомості повітового староства про економічний, культурно - освітній і духовний розвиток Бучацького повіту і  зокрема, міста Бучача у 1915р,  у 1928р, і 1933р. Статистичні відомості повітового староства про кількість населення, господарств, землі, худоби в м. Бучачі та селах повіту станом на 1921 р.

Про економічний стан  Бучацького повіту і м. Бучача  розповідають документи -  відомості про фабрики і заводи , які знаходились  в повіті станом на грудень 1914 р. та список промислових підприємств Бучацького повіту станом на 1931р.

Зацікавлять відвідувачів ескіз иа - кошторис  на будівництво дерев’яного мосту на р.Стрипа в м. Бучачі у 1922 р. Опис та ескіз мосту на р. Стрипа  станом на 1927 р. Оголошення магістрату про дозвіл на будівництво водно-електричного підприємства на р. Стрипа в м. Бучачі у 1931 р. та технічний розрахунок цього підприємства.

Представлена карта Бучацького повіту.

Наявні також документи про культурно-освітнє життя в м. Бучачі:
список викладачів Державної гімназії станом на 1928 р., випускні свідоцтва учнів Державної гімназії в м. Бучачі за 1905 р. і 1914 р.  Головний журнал успішності учнів першого курсу учительської жіночої семінарії за 1927-1928 н.р. Відомості про перебування в м. Бучачі українського театру ім.Тобілевича у 1933 р. та пересувного театру «Криве Дзеркало» ім. Яреми Стадника у 1932 р.

Зацікавлять також відвідувачів документи про діяльність різноманітних товариств, які існували в м. Бучачі. Це статути, реєстраційні  листи українських, польських, єврейських товариств. Також   інформація повітовому коменданту поліції про зміни керівників українських товариств, які діяли в м. Бучачі у 1933р.   Це філії  товариств «Просвіта», «Сокіл», «Подільське туристично - краєзнавче товариство», «Сільський господар», «Союз Українок», «Українське товариство допомоги інвалідам»,  «Союз кооператив»,  «Пласту» Рідної школи ”, ” Міщанського братства”, ” Комітет порятунку України ” та багатьох інших товариств і союзів, які вписали чимало славних сторінок у життєпис міста.

На виставці представлені списки колишніх офіцерів української армії,     вихідців з Бучацького повіту за 1918-1920 рр., та  1929 р., та реєстраційні картки членів ОУН, уродженців м. Бучача.

 Документи та матеріали другого розділу виставки  висвітлюють  період з 1941р. до сучасності. Це хронологічний довідник окупації населених пунктів Бучацького району німецько-фашистськими загарбниками і звільнення їх Червоною Армією за 1941-1944 рр. та відомості про визволителів м. Бучача.

Дані про загиблих борців ОУН-УПА Бучацького району можна почерпнути з книги Н. Мизака «За Тебе, Свята Україна», яка експонується на виставці.

Представлені документи – список переселенців, які прибули з Польщі у м.Бучач, станом на 1946 р., відомості про перейменування назв вулиць в м.Бучачі у 1946 р. і 1947 р.

Зацікавлять відвідувачів і документи про наявність та тимчасове використання недіючих костелів та каплиць у Бучацькому районі за 1953 р. та інвентарний опис предметів культу Церкви Покрову Пресвятої Богородиці в м.Бучачі.

Бучач став батьківщиною багатьох знаних людей. Тут народився відомий єврейський письменник, лауреат  Нобелівської премії 1966р. Шмуель Йосеф Агнон. На виставці представлені матеріали про видатного письменника.

Бучач  відомий не лише своєю історією, але й  архітектурними пам”ятками.

У наступному розділі експозиції представлені світлини святинь м.  Бучача.

 Церкву Покрову Пресвятої Богородиці, збудованої у 1764 р., Костелу Успіння Пресвятої Богородиці збудований у 1763 р, Монастиря Отців Василіян Чесного Хреста Господнього, збудованого в 1712 р.  Церкву св. Миколая.,
 Візитної картки  Бучача – міської Ратуші та окраси міста   – замку ХV-ХVII cт.

Виставка ілюстрована світлинами робіт  скульптора Іоана Пінзеля, роботи якого прикрашають церкву Покрову Пресвятої Богородиці, міську Ратушу (кам’яні скульптури й горельєфи на фасаді будівлі) , монастир Господнього чину св.. Василія Великого, парафіяльний костел, дорожні фігури св.Іоана та св.Анни.

Виставка буде цікавою для студентів, дослідників та для тих, хто цікавиться історією рідного краю.

http://www.oda.te.gov.ua/index.php?action=show&id=11750